https://www.azmakala.com/components/com_adsmanager/images/default.gifهود لامینار

هود لامینار

این وسیله برای کنترل ذرات ریز معلق ميكروبي يا سمي در هوا در نتیجة فعالیت هایی مانند مخلو ط كردن، سانتریفوژکردن، پی پت کردن و بازکردن در ظر ف های خلأدار كاربرددارد. هودهاي بيولوژيک با ايجاد جريان هواي مناسب از كاربر، محيط اطراف و نمونه حفاظت مي كند. واژه های دیگر این وسیله هو د جریان هوای یک نواخت لايه اي و هود ایمني  است

موارد استفاده از سيستم

هود بیولوژی ايمني برای موارد زیر كاربرددارد:

1-حفاظت کاربر در برابر خطرهاي عوامل عفونت زا.

2- حفظ نمونة آزمایش از آلودگی.

3- حفاظت محیط.

این هو دها برای کارهای معمول روزانه در ارتباط با پاتوژن ها (انگل ها، باکتر یها، ویرو س و قارچ( محیط کشت سلولی و تحت

شرايط بسيار دقيق برای مواد سمی نيز کاربرد دارند.

آزماکالا انواع مدل های به روز هود لامینار را به همراه مشخصات فنی و شرکت های ارائه دهنده تجهیزات آزمایشگاهی(تولید کنندگان ایرانی و واردکنندگان اصلی) جهت آگاهی سریع از قیمت و اخذ پیش فاکتور معرفی می کند و به خریداران جهت خرید موفق مشاوره و راهنمایی رایگان می دهد.

اطلاعات بیشتری از انواع هود لامینار یا هودهای بیولوژیک بر اساس سازمان ملی استاندارد آمریکا را می توانید اینجا ببینید. انواع هود لامینار

 

هود لامینار| هود شیمیایی| خرید هود لامینار|فیلتر هپا| هود آزمایشگاهی|Laminar Flow Hood| قیمت هود لامینار| هود PCR| فروش هود لامینار|

 

اصول عملکرد

هودهاي بيولوژي ايمني از يك کابینت معمولاً از جنس استیل، داراي پنجرة شیشه ای در قسمت جلو با ارتفاع قابل تنظیم، سیستم تهویه با موتور الكتريكي، هواكش و مجموعه ای از کانال ها که داخل کابینت فشار منفی ایجا دمی کنند، ساخته شده اند. این سيستم برای حفاظت کاربر از داخل به سمت بیرون، لايه اي از هوا تولیدمی کند. در داخل کابینت، هوا پس از عبور از یک سری کانال ها به فیلترهايي با کارآيي بالا HEPA می رسد. باتوجه به طراحی کابینت ها، هواي داخل آزمایشگاه با روش هاي مختلف بازيافت می شود. جریان هوا که در هو دهای کلاس II از فیلتر به سطح کار حرکت می کند، لايه اي و آرام است. ایمنی زيستی عوامل ميكروبي يا میکرواورگانیسم ها با توجه به نوع ميكروب، مقادير بيماري زا، نحوة انتقال، میزبان، دسترسي به روش های پيشگيري، و مؤثربودن درمان بیماری به چهار گروه طبقه بندي شده اند.

1- گروه خطرسطح 1گروهی از عوامل بيولوژي كه در انسان سالم و حيوانات بيماري ايجاد نمي كنند(بدون خطر فردي و اجتماعي).

2- گروه خطر سطح 2 گروهی از پاتوژ نها که در انسان و حيوانات بيماري ايجاد مي كنند و براي پرسنل آزمایشگاه، جامعه، حیوانات اهلی و محیط در شرایط عادی خطرناک نيستند. پرسنل آزمایشگاهی که در مواجهه با این نوع پاتوژن ها باشند، به ندرت دچار بيماري هاي جدي مي شوند. روش های جلوگیری و درمان مؤثر وجوددارد. همچنين، خطر انتشار این نوع پاتوژن ها محدود است(خطر كم فردی و خطر اجتماعي محدود(.

3- گروه خطر سطح 3 گروهی از پاتوژن ها که معمولاً سبب بروز بیماری جدی در انسان و حیوانات می شوند و اثرات جدی اقتصادی به دنبال دارند ولي عفونت از یک فرد به فرد دیگر با تماس معمولی منتقل نمي شود.بیماری ایجادشده با داروهای ضد میکروبي و يا ضدانگل درما نپذير است(خطر زیاد فردي و خطر اجتماعي کم).

4- گروه خطر سطح 4 گروهی از پاتوژن ها که معمولاً بیماری خیلی جدی در انسان و یا حیوانات ایجادمی کنند و درمان قطعی ندارند. این پاتوژن ها به آساني از یک فرد به فرد دیگر، یا از حیوان به انسان و یا برعکس، به صورت مستقیم یا غیرمستقیم و یا با تماس معمولی می توانند انتقال یابند(خطر بسيار زياد فردي و اجتماعي).

الزامات نصب و راه اندازي

الزامات زير براي عملكرد صحيح هودهاي بيولوژي ضروري هستند:

1-محلي در آزمايشگاه كه دور از جريان هوا و يا سيستم تهويه باشد. همچنین، هودهاي بيولوژي نبايد در كنار هو دهای دیگر مثل هود مواد شیمیایی نصب شود.

2- يك رابط الکتریکی و لوازم جانبی كنترل و ایمنی، پریز برق با سیم زمین.

3- میز محکم و تراز متناسب با وزن هود كه به كاربر اجازه كاربري آسان را بدهد. ارتفاع میز باید مناسب باشد

4- صاف و تراز بودن زمين براي قرارگرفتن هود ضروري است. 5

- بايد اطراف هود فضای آزاد وجود داشت هباشد. ارتفاع اتاق باید مطابق و متناسب با ارتفاع اتاق توصيه شده توسط سازنده باشد تا هود بدون هيچ مانعی کارکند.

6- هود نوع B باید به ابزارهايي مانند دريچة تنظيم کننده که جريان هوا را کنترل و تنظيم ميکند، مجهز باشد. همچنين يک کانال کشي بيروني داشته باشد.

7- اتصالات گاز باید در مجاورت هود باشد تا ارتباط لازم به دريچه هاي تنظیم را فراهم کند.

8- عملكرد هود باید سالانه تأييدشود تا از انطباق آن با دستورالعمل اطمینان حاصل گردد.

استفاده از هود

ایمنی استفادة صحیح از هودهاي ايمني با روش هاي زیر حاصل مي شود:

1-هر كاري كه بايد در هود انجام شود، از قبل برنامه ريزي و طراحي نماييد. روش کار و وسایل مورد استفاده را معین کنید. زمان مورد نیاز را با پرسنل ديگر آزمايشگاه تنظیم کنید تا از تداخل کاری جلوگیری شود.

2- كليد هود را روشن کنید. اگر لامپ UV روشن است، آن را خاموش کنید. لامپ فلورسنت و هواکش هود را روشن و ازآزادبودن شبکه های هوا در عقب و جلو هود مطمئن شويد. سطح ميز کار را آماده کنید و پيش از کار، هود را به مدت حداقل 15 دقيقه روشن نماييد.

3- دست و ساعدها را با صابون ضدعفونی کننده بشویید. درصورت لزوم، براي پوشیدن لباس محافظ(روپوش یا کت آزمایشگاه با آستین بلند، محافظ چشم و دستکش(اقدام نماييد. سطح داخلی هود را با اتانول 70 % یا مادة ضدعفونی کنندة دیگر آماده کنید. سپس هواكش داخل هود ايمني را روشن کنید.

4- فقط لوازم و موادی که برای آزمايش استفاده مي شوند، داخل هود ايمني قراردهید. محل تمیز و آلودة هود را شناسایی کنید و وسايل را طوری بچينيد که مواد تمیز و استفاده شده كنار هم قرارنگيرند و یا مانع شبکه های هوا در جلو و عقب هود نشوند. یکسة حاوي مخاطرات زيستي، ظروف حاوي مواد ضدعفوني کننده براي قراردادن پي پت ها، و يک ظرف ديگر براي وسايل تيز و برنده در هود ایمنی داشته باشید. وقتی تمام وسایل مورد نیاز آماده شد، اجازه دهید هوا به مدت 3 تا 5 دقيقه در هود ايمني جریان داشته باشد تا از انباشته شدن ذراتي که در مرحلة قراردادن وسایل در هود ايمني به وجود آمده است،جلوگيري شود.

5- كار را شروع کنيد. مواد را در فاصلة 10 سانتي متري شبکة جلويي کابينت نگه دارید و سعي كنيد فعالیت های پرخطر را در قسمت عقب سطح کار هود ايمني انجام دهید. داخل هود ايمني از فندك يا شعله استفاده نکنید؛ اين ابزارها لايه هاي جريان هواي داخلي را مختل ساخته و باعث سوختن فيلترها مي شوند. از بیرون آوردن دست ها تا زمانی که مراحل آزمایش تمام نشده و مواد آلوده و خطرناک در كيسه يا ظرف هاي ایمنی قرا رنگرفته اند، خودداری نمایید.

6- داخل هود ايمني را تمیزکنید و در پايان جریان هوا را به مدت3تا 5 دقیقه روشن نگه دارید.

7- سطح تمام مواد و وسایلی را که در تماس با مواد بیولوژی است، تمیز و ضدعفونی کنید. برای این منظور، از اتانول 70 % و یا هر مایع ضدعفونی کنندة مناسب استفاده نما یید و منتظربمانيد تا خشک شود. سطح هود ايمني را نیز ضدعفونی کنید. درِ ظرفها را پيش از بيرون آوردن از داخل هود ايمني ببنديد و وسايل را به محل های اولیه برگردانید(انکوباتور، اتوکلاو و غيره).

8- دستکش ها و وسايل حفاظت شخصي را با توجه به دستورالعمل مورد استفاده در آزمایشگاه جمع آوري كرده، دوربريزيد و درخاتمه دست ها را با صابون و آب فراوان بشو یید.

)- سيستم تهوية هود ايمني و لامپ فلورسنت را خاموش کنید. پنجره جلو را ببندید و لامپ UV را روش ننماييد. نکته: در صورت مشاهده نشتي و يا ريختن مواد در حين استفاده، هود نبايد خاموش شود و تمام وسايل و اشياي آلوده بايد ضدعفوني شوند. انجام اين مراحل سبب عدم انتشار آلودگي خواهدشد.

ضدعفونی كردن هود ايمني

پيش از انجام هر نوع اقدام نگهداري مانند بازكردن قسمت هاي داخلي هود و يا هركدام ا ز مراحل زير، هود ايمني بايد ضدعفونی شود:

1- تعويض فیلترها.

2- انجام آزمایش داخل هود.

3- پيش ازا نجام آزمایش های تأييدي ، زمانی که هودا يمني با عوامل بيولوژي گروه خطر سطح 2 یا 3 مورد استفاده قرار گرفت هاست.

4- پيش از جاب هجایی هود به محل دیگر. 5- پس از ریختن مواد با سطح آلودگی بالا. بهترین و مناسب ترین روش ضدعفونی باید توسط فرد مسئول ایمنی صنعتی وخطرهاي شغلي تعیین شود. در پیوست G استاندارد NSF4)استفاده از پارا فرمالدييد دپليمريزه برای ضدعفونی هودايمني توضيح داده شده است و فقط پرسنلي كه آموزش هاي لازم را ديده اند، بايد اين مراحل را انجام دهند.

نگهداری معمول

نگهداری معمول

هشدار: نگهداري قسمت های داخلی هود ايمني باید فقط توسط فرد آموز شدیده صورت گيرد. برای این منظور، قبلاً هود بايد ضدعفونی و وسايل حفاظتي پرسنل نيز استفاده شود. روش نگهداری كلي هو دهای ايمني ساده است.

روش معمول و تواتر آن در زير توضيح داده شده است:

تواتر: هفتگی

1-سطح داخلی و سطح کار هود را با الکل اتیلیک 70 %ضدعفونی کنید.

2- با محلول تمیزکنندة معمولی پنجرة جلو و سطح لامپ UV ر اتمیزکنید.

3- بادقت خوانده های مونومتر را کنترل کنید که ممكن است نمایانگر فشار کم درون فیلتر باشد. عدد مونومتر و تاریخ کنترل را در دفترچة مخصوص این کار ثبت نماييد.

تواتر: ماهانه

1-سطح خارجی هود مخصوصاً قسمت جلو و بالای آن را با یک دستمال مرطوب تميزکنید.

2- قسمت های پا یین هود را با الکل 70 % و یا هر مایع ضدعفونی کنندة مناسب تمیزکنید.

3- پیچ های کنترل را بررسي نمایید.

4- مراحل هفتگی را تکرارنمایید.

تواتر: سالانه

1-مراحل تأييد عملکرد را براساس استاندارد (NSF4) انجام دهيد.

2- شدت جریان لامپ 3UV را با رادیومتر 4 كنترل و د رصورت لزوم جایگزین سازید.

3- شرایط لامپ فلورسنت را كنترل و درصورتل زوم جایگزین سازید.

4- روش نگهداری ماهانه را تکرار کنید.

تغيير سطح کار برای تغيير مكان سطح کار شرایط زیر را درنظر بگيرید:

1- پيش از اقدام به تغيير، سطح کار را ضدعفونی کنید.

2- پیچ هاي قسمت جلوي بدنه ميز كار را شل نموده و خارج کنيد.

3- پیچ هاي قسمت عقب بدنه را شلکنید، ولی خارج نکنيد.

4- ميز کار را بلند نموده و جلو بکشید.

5- قسمت جلوي سطح كار را ضدعفونی کنید.

6- برای وصل کردن قسمت های جابه جاشده مراحل ذکرشده در مراحل 2، 3 و 4 را به ترتيب عکس انجام دهید.

تعویض لامپ UV

برای تعويض لامپ UV ، بايد مراحل زير انجام گيرد:

1- هود را روشن کنید و برای 5 دقيقه بگذارید كاركند.

2- پنجرة جلو را تا آخرین حد بالاببرید.

3- قسمت جلوی سطح كار و لامپ UV را ضدعفونی کنید.

4- اتصال سیم برق هود را خاموش کنید.

5- اتصال لامپ UV را با چرخش ° )0 قطع کنید. سپس لامپ را جایگزین نمایید. بعضی از سازندگان لامپ را روي صفحة قسمت جلوي هود ايمني جاسازی کرده اند. در این مدل ها، لازم است که ابتدا پیچ این صفحه بازشود تا محل جایگزین کردن لامپ تعيين گردد. بعد از بازكردن صفحة جلو، لامپ مطابق مراحل ذکرشده تعويض و جايگزين می شود.

نگهداری تخصصي

درنهايت، هود ايمني به یک نگهداری تخصصی نيز نیاز دارد.مراحل ذكرشده در پایین، مراحلی هستند که با توجه به دفترچةراهنماي دستگاه و توسط فرد آموزش ديده باید انجام شود:

 1-تأييد عملكرد سالانه هود ايمني بايد مطابق با استاندارد( NSF4) انجام شود.

2- تعویض موتور. معمولاً این موتور با سيستم القا و کنترل فرکانس کار می کند و زغال ندارد.

3- قسمت های تهویه را جایگزین نمایید.

4- فیلتر را جایگزین کنید. زمان تعویض این فیلتر به ميزان استفاده از هود ايمني و سیستم تهویة آزمایشگاه بستگی دارد. اگر سیستم مناسب کنترل گرد و خاک در آزمايشگاه وجودداشته باشد، فیلتر چند سال کارمی کند.

5- سیستم کنترل الکتر یکی را تعمیرکنید: آلارم كنترل جريان هوا، وضعيت پنجره و سرعت را کنترل کنید.

6- شيرهای تنظيم كننده جریان هوا را تمیز و تعمیرنماييد. ارزیابی عملکرد(جايگزين) اگر هود ایمنی در آزمایشگاه وجو ددارد، ولی سرویس معتبر موجود نيست، کاربر مسئول می تواند مراحل بازبيني سالانه را با توجه به استاندارد( NSF4) انجام داده و نتایج را ثبت نماید. اگر هود در شرایط فیزیکی مطلوب است و عملکرد مناسب دارد، مستندات بايد نمايانگر درصد خطاي کمتر باشد. در زير بازبيني سالانه مشخص شده است:

1-ا رزیابی نحوة نصب دستگاه.

از اينكه نصب هود مطابق با توصية سازنده است، اطمينان حاصل نماييد.

2- ا رزیابی عملي و کاربري.

از اينكه هود مطابق با ادعاي سازنده کارمی کند، اطمينان حاصل نماييد.

3-ا رزیابی عملکرد. از اينكه گنجايش و سطح کار هود در شرایط معمول و بحرانی کافي است، اطمينان حاصل نماييد. در جدول زیر عواملي که در ارزيابي عملكرد درنظر گرفته مي شود، ذکر شده اند. اين عوامل به طور معمول در فرم هاي ارزيابي كه براي اين منظور طراحي شد هاند درنظر گرفته مي شوند.

LF95

LF95
1. محفظه داخلی تمام استنلس استیل با کف دو لایه متحرک 2. رنگ بدنه و پایه الکترواستاتی[...]

هود لامینار فلو کلاس (II)

هود لامینار فلو کلاس (II)
• ابعاد 220سانتی متر،عرض130سانتی متر،عمق85 سانتی متر • اسکلت از جنس پروفیل 3030 با پ[...]

KG-A100

KG-A100
اسكلت: از پروفيل فولادي 20×20 و30×30 ميليمتر با رنگ الكترواستاتيك پودري بدنه: از جنس[...]

هود لامینار P-16

هود لامینار P-16
• دارای 16 تکه مجزا که به راحتی و در هر مکانی قابلیت نصب دارد • تمام دیجیتال با درب [...]

۲

۲
- ابعاد 220×80×100 در نوع عمودي - شاسي پروفيلي 30×30 با رنگ الکترواستاتیک - جنس بدن[...]

80

80
هود لامینار (بیولوژی کلاس ۲ ) بابعاد ( طول ۸۰ ×۶۵ عمق × ارتفاع ۱۹۵ ) سانتیمتر. سیستم[...]

AZ-SHC2-120

AZ-SHC2-120
هود میکروبی کلاس2 مدلSHC2 - بدنه داخلی و محفظه کاری از استیل 304 - بدنه [...]

110

110
هود لامینارکلاس ۲ ابعاد خارجی ( طول ۱۱۰ × عمق ۷۵ × ارتفاع ۲۱۵ ) سانتیمتر سیستم هو[...]
نتایج 1 تا 8 از کل 8 نتیجه

مطالب مفید

اخبار

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به آزماکالاكام می باشد.

طراحی سایت و بهینه سازی سایت : آریا سافت