https://www.azmakala.com/components/com_adsmanager/images/default.gifبن ماری

بن ماری(حمام آب)

حمام آب از جمله تجهیزات آزمایشگاهی است که براي انجام آزمایش های سرولوژی،اگلوتيناسیون، غیرفعال سازی، بیولوژی پزشکی و آزمايش های داروسازی و حتی برای مراحل انکوباسیون صنعتی کاربرد دارد. مايع داخل تانك معمولا آب و در بعضي روغن است.

محدودة دماي كاري حمام هاي آب از دمای محیط تا °60 است. با استفاده از يك درپوش خاص، امكان انتخاب درجه حرارت 100°C نيز وجوددارد. حمام هاي آب با گنجايش 2 تا 30 لیتر ساخته مي شوند.

آزماکالا انواع مدل های به روز بن ماری را به همراه مشخصات فنی و شرکت های ارائه دهنده تجهیزات آزمایشگاهی(تولید کنندگان ایرانی و واردکنندگان اصلی) جهت آگاهی سریع از قیمت و اخذ پیش فاکتور معرفی می کند و به خریداران جهت خرید موفق مشاوره و راهنمایی رایگان می دهد.


بن ماری آزمایشگاهی| فروش بن ماری| خرید بن ماری آزمایشگاهی| حمام آب| Water Bath

اصول عملكرد

حمام هاي آب از جنس استيل هستند و معمولاً با يک لايه رنگ الكترواستاتيك كه قابليت جذب بالا داشته و نسبت به شرايط محيطي آزمايشگاه مقاوم است، پوشيده شده اند. کلیدهاي کنترل فعاليت دستگاه در قسمت بيروني حمام آب قراردارند و در سطح پايين تانک ضدزنگ آنها، مقاوم هاي الکتريکي نصب شدند.

در هنگام استفاده از آنها گرما را به آب یا روغن داخل تانک منتقل مي كند تا دمای انتخابی حاصل شود. مقاوم ها ممکن است از انواع زیر باشند:

مقاوم متغير: این نوع از مقاوم ها در داخل يك لولة بسته جاسازی شده اند و در قسمت پایینی مخزن با سيستم گرمايي تانک در تماس مستقیم هستند.

مقاوم بيروني: این مقاوم ها در قسمت پایینی ولی در خارج از تانک قراردارند و با يك ماده عايق دار حفاظت مي شوند كه از به هدر رفتن گرما جلوگيري مي كند. این مقاوم ها گرما را ازطریق يک هادي گرما به زیر تانک منتقل می کنند. مدل های خاص حمام هاي آب لوازم جانبی مانند سیستم همزن دارند که جریان آب داخل تانک را با حرکت های موزون جابه جا می کند و سبب یکنواختی دما در سراسر تانک می شود.

کنترل هاي حمام آب

حمام هاي آب معمولا کنترل های ساده ای دارند. بعضی سازندگان این کنترل ها را داخل میکروپروسسورها جاسازی کرده اند كه با توجه به مدل حمام آب متفاوت است. صفحة کنترل حمام آب متشكل از قسمت هاي زير است:

1-سوئيچ کنترل روشن و خاموش

2- صفحه و دکمة منو برای انتخاب پارامترهای دما، آلارم و°F مقياس دما -°C 3-

3- دو دکمه برای تنظيم پارامترها

4- يك صفحة نمایش

5 - يك چراغ راهنما

نصب و راه اندازی

1- حمام آب را کنار پریز برق نصب کنید. پریز باید به سیم زمین مجهز باشد تا ايمني کاربر و دستگاه حفظ شود. حمام هاي آب معمولاً با ولتاژ 120V ، فرکانس 60Hz و یا 230V و فرکانس60Hz کارمی کنند. اگر یک سینک برای تأمين و یا خالی کردن آب دستگاه موجود باشد، راه اندازی آن ساده تر خواهدبود.

2- از تراز و همچنين مقاوم بودن سطح براي نگهداري وزن حمام آب اطمينان حاصل نماييد.

3- از کافی بودن فضا برای چيدن نمونه ها و لوازم جانبی دیگر که برای کار با حمام آب لازم است، مطمئن شويد.

4- حمام آب را در مکاني با جریان شدید هوا قرارندهيد. این عمل در کار با دستگاه تداخل ایجاد می کند. برای مثال، از گذاشتن حمام آب در مجاورت کولر یا پنجره خودداری کنید.

ایمنی

1- در مکان هایی که مواد آتش زا و سوختنی وجوددارد، از دستگاه استفاده نکنيد. این دستگاه مجهز به اجزاي مقاومی است که درجه حرارت خیلی بالا ایجادمی کند و ممكن است سبب انفجار شود.

2- همواره دستگاه را به سیم زمین وصل نمایید تا ايمني کاربر و دستگاه تأمين شود. این اتصال الکتر یکی باید با برق استاندارد کشور و آزمایشگاه هم خوانی داشته باشد.

3- برای پرکردن حمام آب از مایعات غیرقابل اشتعال استفاده نماييد.

4- زمان کار با حمام آب از وسایل حفاظت شخصی استفاده نماييد. حمام آب مقاوم هایی دارد که لمس ناآگاهانة آن ممكن است سبب سوختگی حتي بعد از خاموش كردن دستگاه شود.

5-هنگام كار با موادی که بخار تولیدمی کنند، حمام آب را زیر هود شیمیایی یا در محلی که جریان هوای کافی دارد، بگذارید.

6- به خاطر داشته باشيد، اگر دست ها ناآگاهانه داخل حمام آب پر و داغ قرارگيرد، ممكن است سبب سوختگي شود.

7- حمام آب براي استفاده زماني كه داخل تانك آن آب است طراحي شد هاست. اگر حمام آب خالي باشد، دماي آن مي تواند خيلي بالارود. از سيني كه براي يكنواخت كردن دماي آب داخل تانك است براي نگهداري ظرف نمونه داخل حمام آب استفاده نماييد.

8- اگر هرکدام از کنتر لهاي حمام آب کارنکند، از استفادة آن خودداری کنید. براي مثال، كنترل محدودة دما. استفاده از حمام آب پيش از استفاده از حمام آب، از تمیز بودن آن و اتصال لوازم جانبی مورد احتیاج اطمینان حاصل نمایید.

مراحل استفاده معمولاً به ترتیب زیر است:

1-حمام آب را با مایع(آب يا روغن) پرکنید تا دما را ثابت نگه دارد و اطمينان حاصل نماييد سطح مایع داخل تانک 4 تا 5 سانتي متر از لبة تانک پا یین تر است.

2- وسايل کنترل مورد احتیاج مانند دماسنج و همزن را نصب نماييد.از محل دماسنج براي قرائت صحیح خوانده ها اطمينان حاصل نمایید.

3- اگر برای پرکردن تانک حمام آب از آب استفاده شده است، اطمينان حاصل نماييد كه آب تمیز است. بعضی سازندگان برای جلوگیری از رشد قارچ و جلبک، افزودن موادی را پیشنهادمی کنند.

4- سوئيچ اصلي N° 1 دستگاه را روشن کنید(شماره ها مربوط به كنترل هايي است كه در شكل نشان داده شده اند). بعضی سازندگان میکروپروسسو رهایی را در دستگاه جاسازی کردند که به محض روشن شدن آن به طور خودكار كليدهاي ضروری را شناسایی و روش ن می كند.

5- دمای کاری در منوي اصلي را با دكمة N° 2 تنظیم نما یید. 6- کنترل دما را فعال نما یید(در حمام آب هايي كه اين كنترل را دارند) زماني كه دما از حد مجاز بالاتر مي رود، اين كنترل جريان برق را قطع مي كند. اين فعاليت با دكمة منوي اصلي نيز انتخاب و با كليد تنظيم پارامتر كنترل مي شود.

نگهداری

هشدار: پيش از انجام اقدامات نگهداري، دستگاه را از پریز برق بکشید.

روش نگهداری حمام آب بسيار ساده است. روش معمول پيشنهاد شده بر تميز كردن قسمت هاي بيروني دستگاه تأكيد دارد. رايج ترين روش هاي معمول در ادامه بيان شده است.

نظافت

تواتر: هر ماه

1-دستگاه را از برق بکشید و تا زمان سردشدن آن صبرکنید تا از ايجاد حادثه و سوختگی جلوگیری شود.

2- مایعی را که برای گرم کردن استفاده شده است، خالی کنید. اگر این مایع آب است، در فاضلاب خالي نماييد و اگر روغن است، در يك ظرف با گنجایش مناسب جمع آوری کنید.

3- صفحة مشبک پخش کنندة گرما در زیر تانک را درآورید.

4- همزن را جدا و جلبک ها را تمیزکنید.

5- داخل تانک را با يك شويندة ملایم تمیزکنید. اگر خوردگی وجوددارد، از مواد تميزكنندة استیل استفاده نمایید. به آرامی با اسفنج های معمولی و یا مشابه دستگاه را پاک کنید. از اسكاچ براي از بين بردن زنگ زدگي استفاده نكنيد چون مي تواند سبب خوردگي سريع شود.

6- از خم کردن لولة مو یینة دما خودداری کنید، اين لوله معمولاً زیر تانک قراردارد.

7- قسمت های داخلی و خارجی دستگاه را با آب خالص تمیزکنید.

روغن کاری كردن

تواتر: روزانه

برای حمام آب مجهز به يک همزن: محور موتور الکتريکي همزن را روغن کاری کنید. براي اين كار یک قطره روغن روی محور آن بريزيد. این كار سطح روغن کاری مناسب برای موتور و محور ایجادمی کند.

بازرسي متناوب

تواتر: هر 3 ماه

با استفاده از استانداردهاي شناخته شده هر 3 ماه يك بار دماسنج يا كنترل كننده دما را بررسي کنید. اگر استاندارد رفرانس موجود نيست،از مخلوط آب/یخ و يا آبجوش استفاده کنید. همچنین، بعد از راه اندازی اولیة دستگاه، دماسنج و يا كنترل كننده هاي دماي حمام آب باید بررسي شوند.

PDW-519

PDW-519
• دارای ترموستات دیجیتال با دقت دمای 0.1 درجه سانتی گراد • ظرفیت 36 لوله (در دوسایز [...]

PW-100

PW-100
• کنترلر دمای دیجیتال با دقت دمای 0.02 درجه سانتی گراد • سیستم سیرکولاسیون جهت ایجاد[...]

PCWB-10

PCWB-10
• ترموستات دیجیتال با دقت دمایی 0.1 درجه سانتی گراد • سیستم سیرکولاسیون جهت ایجاد دم[...]

CPN-490

CPN-490
Cooling bath model:Cpn-490 power:220v temp:4-90c capacity:3.5litr Dimension:W40 [...]

CPN-70

CPN-70
Water bath model:Cpn-70 power:110-220v temp:+7-100c capacity:6litr Dimension:W20[...]
نتایج 1 تا 5 از کل 5 نتیجه

مطالب مفید

اخبار

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به آزماکالاكام می باشد.

طراحی سایت و بهینه سازی سایت : آریا سافت