https://www.azmakala.com/components/com_adsmanager/images/default.gifانکوباتور

 انكوباتور

 

انکوباتور برگرفته از واژه لاتين incubare به معنای پرورش دادن است. انکوباتور محفظه ای با دما، فشار هوا و رطوبت کنترل شده مي باشد که به منظور نگهداری و رشد ميکروارگانيسم هاي زنده در محیطی مناسب طراحی شده است. از بیشترین مصارف آن، انکوباسیون کشت های باکتری، ویروسی، شناسايي و کشت هاي سلولی با تعیین و فراهم سازي ميزان نیاز بیوشیمیایی اکسیژن BOD و ذخیره بیولوژی است. انکوباتورها در پیچیدگی و طراحی متفاوت هستند. بعضی از آنها فقط دما را کنترل می کنند درحالی که بقیه، ترکيب هوا را نیز کنترل می کنند. بعضی با استفاده از سیستم سردکننده توانایی ايجاد شرایط دمایی کمتر از دمای اتاق دارند. با توجه به طراحی و ويژگی هايی مختلف، انكوباتورها دما را از 10-75°C یا بیشتر کنترل می کنند. در بعضی ديگر و در شرايط اتمسفری ویژه براي رشد انواع مختلف ميکروارگانيسم ها و سلو لها، امکان تزريق گاز دي اکسيد کربن(CO2 ) به فضاي داخل انکوباتور نيز است. اصول عملكرد انکوباتور از رو شهای مختلف انتقال گرما و کنترل محیطی جهت رسیدن به شرایط لازم برای رو شهاي ویژة آزمایشگاه استفاده می کند. معمولاً، انکوباتورها دارای یک سیستم متشكل از مقاومت هاي الکتر یکی هستند که با ترموستات و یا میکرو پروسسور کنترل می شوند و براي سیستم های انتقال گرما، از هدایت و یا همرفت طبیعی و یا اجباري گرما استفاده می کنند. سيستم انتقال گرما در انکوباتورها
الزامات نصب و راه اندازي فعاليت انكوباتورها مستلزم شرايط زير مي باشد: 1. یک اتصال الكتريكي مطابق با استانداردهای مورد استفاده در کشور. پریز برق نباید بیش از 5/ 1 متر از انکوباتور فاصله داشته باشد. این اتصال باید ولتاژ 120V ، فركانس 60Hz یا 220-240V ، فركانس50-60Hz را فراهم کند و داراي سيم زمين باشد. 2. فضای آزاد در اطراف و پشت دستگاه كه عبور کابل ها و تهویه مورد نیاز برای عملکرد طبیعی انکوباتور را امكان پذير مي سازد. این فضا بین 10 - 5 سانتيمتر برآورد می شود. 3. فضايي در آزمایشگاه که میزان تغییر دما درآن حداقل باشد. 4. یک میز تراز و محكم که قادر به تحمل وزن انکوباتور است. وزن انکوباتور با سه قفسه، بین 60 و 80 کیلوگرم است. 5. رگلاتورهای فشار، شیلنگها و اتصالات برای انکوباتورهایی که از گاز دی اکسیدکربن CO2 استفاده مي كنند. اين دستگاه ها همچنين از يك مهاركننده براي تأمين ايمني تانك پرفشار گازCO2 استفاده مي كنند. توصیه هایی برای کاربری 1. در حضور مواد قابل احتراق از انکوباتور استفاده نکنید، چون اجزاي داخل این دستگاه میتوانند به عنوان منبع احتراق در زمان کاربری عمل کنند. 2. از ریختن محلول های اسیدی داخل انکوباتور جلوگيري کنید. این محلول ها سبب تخريب اتاقك انکوباسیون مي شوند، هر زمان که امکان داشته باشد از موادی که pH خنثی دارند استفاده کنید، از انکوبه کردن موادی که بخارات خورنده تولید می کنند، خودداری کنید. 3. از قراردادن ظروف روی محافظ پايینی که از مقاوم هاي گرمازا محافظت می کنند، خودداری کنید. 4. در زمان كار با انکوباتور از لوازم حفاظتی شخصی مانند عینک ایمنی، دستکش، پنسب رای قراردادن و برداشتن ظروف استفاد ه كنيد. 5. از ایستادن جلوی انکوباتور با در باز خودداری کنید. بعضی از مواد، بخاراتی ساطع می کنندکه نباید استشمام شوند. 6. جهت ايجاد پايداري در عملکرد، انکوباتور را در جايي که نصب است کاليبر کنيد. 7. دمای کاربری انکوباتور را در ساعات صبح و عصر با وسایل معتبر کالیبرشده و دارای گواهی(ترمومتر، ترموکوپل وغیره( تأييد نماييد. 8. هرگونه عملکرد نامطلوب شناسايی شده در انکوباتور(مثل دما، رطوبت یا سطح CO2 ) و اقدام اصلاحی لازم را در فرم مناسب ثبت کنید. 9. اطمينان حاصل کنید روزانه دما در انکوباتور بیش از 1°C تغییرنمی کند‌. دما را ثبت کنید. 10. اگر برای حفظ سطح معینی از رطوبت در انکوباتور، آب لازم است، یک عامل مهارکنندۀ میکروبی غیرفرار به آن اضافه کنید.
انکوباتوری که به خوبی نصب و راه اندازی شده است به اقدامات زیادی جهت نگهداری نیاز ندارد و سا لهای متمادي می توان قبل از هر مداخلة فنی از آن استفاد ه نمود. هرگونه اقدام جهت نگهداری دستگاه باید مطابق با توصیه های سازنده انجام شود. نگهداری معمول روزانه که در زير بحث می شود، باید فقط توسط پرسنلي که برای کار با انکوباتور آموزش لازم را دیده اند و از خطرات مربوط به این کار آگاه هستند، انجام شود. این اقدامات متمرکز درجهت تأييد شرايط و عملكرد صحيح اجزاي ذيل كاربرد دارد: 1. واشر در انکوباتور معمولاً از سيلکیا ساخته می شود و استفاده از آن برای چند سال تضمین شده است. به منظور تعویض واشر، بايد در جدا شود و مکانیسم هایی که واشر را به در می بندند، برداشته شوند. معمولا،ً واشر در یک شیار قرا رم یگیرد. واشر جدید، باید مشخصات يكسان با واشر اصلی را داشته باشد. واشر باید روی در قرارگیرد و با مکانیسم هایی بسته شود که می تواند به سادگی بستن یک سری پیچ در بعضی انکوباتورها باشد. 2. ا لمنت هاي حرارتي اين المنت ها معمولاً در قسمت پايین انکوباتور قرار داد ه می شوند. به منظور تعویض آنها لازم است که صفحه کلیدها و محافظ های پايینی انکوباتور جدا شوند. در بعضی انکوباتورها لازم است درها نیز جدا شوند)در بیرونی، فلزی و در داخلی شیشه ای). هنگامی که محافظ ها برداشته می شوند، المنت ها و سیستم های حسگر دما، جداشده و با انواعي که دارای مشخصات کیسان با نمونه های اصلی هستند جایگزین می شوند. تمام قسمت هاي جداشده، دوباره متصل و کالیبراسیون انجام می گیرد. 3. هواکش خنککننده درصورت صدمه دیدن، این قسمت باید با هواکش دارای مشخصات کیسان با نمونه اولیه جایگزین شود. برای نصب، بخشی که هواکش در آن قراردارد باید باز شود. در بعضی انکوباتورها، لازم است که درها و بعضی از صفحه کلیدهای محافظ جداشوند. سپس هواکش معيوب، جدا و با نمونه جدید پس از اطمينان از جهت صحيح جريان هوا جایگزین می شود .تمام قسمت هاي جداشده مجدداً متصل شوند. برای جایگزین کردن اجزاي اشاره شده در ذیل، همانند آنچه که برای اجزاي قبلی شرح داده شده است، اقدام کنید. آنچه بسیار مهم است بايد از اجزاي جایگزینی استفاده شود كه دارای مشخصات کیسان با نمونه های اصلی هستند.

IPS55

IPS55
1. محفظه داخلی استنلس استیل 2. حجم محفظه داخل 55 لیتر, قابلیت تولید در حجم و ابعاد ن[...]

PI-445

PI-445
• حداقل فضای اشغالی و حداکثر استفاده از فضا به دلیل طراحی ویژه آن در مدل 45 لیتری • [...]

CM55E

CM55E
- المنت با حفاظ استیل ضد زنگ که باعث طولانی شدن عمر المنت می گردد. - محفظه داخل[...]
نتایج 1 تا 3 از کل 3 نتیجه

مطالب مفید

اخبار

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به آزماکالاكام می باشد.

طراحی سایت و بهینه سازی سایت : آریا سافت