https://www.azmakala.com/components/com_adsmanager/images/default.gifانواع سانتریفوژ

 سانتریفوژ

سانتریفوژ به وسیلة نیروی گريز از مركز(نیرویی که وقتی اجسام حول یک محور ثابت می چرخند)، ایجاد  می شود ذرات سوسپانسیون را از مایع جدا می کند. حركت دوراني می تواند سبب تفکیک دو مایع با غلظ تهاي مختلف شود. در نتيجة حرکت دورانی نیرويی چند برابر نیروی جاذبه در یک مدت زمان کنتر ل شده، ایجاد مي شود.

در آزمایشگاه، سانتریفوژ در مراحلی مانند جداسازی مواد جامد از مایعات باليني درنتیجة تشکيل رسوب و همچنين براي تفکيک اجزای مختلف خون از جمله گلبول های قرمز، گلبول های سفید، پلاکت ها و انجام آزمایش های متعدد دیگر کاربرد دارد.

سانتریفوژها مدل های مختلف دارند. بیشترین مدل هایی که در آزمایشگاه های بهداشتي و بالینی استفاده مي شوند، سانتریفوژ رومیزی، اولتراسانتریفوژ، سانتریفوژ هماتوکریت و سانتریفوژ ایستاده هستند.

 

اساس كار سانتریفوژها بيانگر قانون حرکت نیوتن است. وقتی جرمی [m] حول يك محور مركزي ثابت به صورت دورانی(O)حرکت میکند، یک نیروی گريز از مركز (n) به محور آن به بزرگی N = mω2R اعما ل می شود. در این فرمول m جرم، R شعاع فرمول زیر تعریف شده است:

VT = ωR وقتی سیستم با سرعت ω رادیان در ثانیه می چرخد، نمونه ها تحت تأثیر نیروی گريز از مركز Fp به بزرگي N و در خلاف جهت قرارمی گیرند. 

1. نیروي Fp روی ذرات نمونه عمل می کند و سبب جداشدن آن ها براساس چگالي هاي مختلف می شود.در زمان كوتاه، ذرات متراکم رسوب می کنند،درحالی که ذرات با تراکم کم در زمان طولانی روی لایه های بالایی لوله ته نشین می شوند.

مفهوم نیروی سانتریفوژ نسبی (RCF) و سرعت چرخشی در سانتریفوژها چیست؟

چنانچه ذرات در يك نمونه داراي جرم هاي متفاوتي باشند، مي توان براساس اختلاف جرم و تأثير نيروي ثقل آنها را از يكديگر جدا نمود. براي تسريع اين عمل از روشي بنام سانتريفوژ يا ميان گريزش استفاده مي شود. مبناي اصلي سانتريفوژ، اصل گريز از مركز است كه يكي از اصول فيزيك دوران محسوب مي شود. درحقيقت سانتريفوژ توسط نيروي گريز از مركز، ذرات سوسپانسيون را از مايع جدا مي كند.

همچنين مي تواند باعث تفكيك دو مايع با تراكم متفاوت گردد. اين مايعات مي توانند مايعات بدن باشند (مانند خون، سرم و ادرار). سانتريفوژ با ايجاد نيرويي چندين برابر نيروي جاذبه، باعث افزايش سرعت طبيعي جدايي ذرات با تراكم متفاوت مي گردد.

رابطة بین نیروی گريز از مركز [ω2r]، شعاع موردنظر [r] و جاذبة زمین [g]،نیروی نسبي سانتریفوژ 2RCF نام دارد RCF = rω2 نيروي سانتريفوژ امکان مقایسة انواع مختلف محورهاي چرخان را زماني که نيروي سانتريفوژ يکسان به آن ها وارد مي شود،فراهم مي سازد. اجزای سانتریفوژ اجزاي اصلی تشکیل دهندة یک سانتريفوژ در زير توضيح داده شد ه است: کنترل الکترونیکی معمولاً داراي قسمت های زیر است:

1-کنترل روشن و خاموش، تایمر، کنترل سرعت(در بعضی سانتریفوژها)، کنترل دما(در سانتریفوژهای یخچا ل دار)، کنترل ارتعاش(برای ایمنی دستگاه) و سیستم توقف

2- سیستم یخچالی(در سانتریفوژهای یخچال دار)

 3- سیستم خلأ

4-بدنه

5- درِب سانتريفوژ

6- محفظه

7- موتور الکتریکی

8- محور چرخان.

انواع مختلف محور چرخان وجود دارد. انواع متداول آن زاویة ثابت، شناور، لوله های عمودی هستند

برای عملکرد صحیح سانتریفوژها موارد زیر ضروری است

1-جریان برق مناسب که ولتاژ پایدار يک فاز يا سه فاز را ایجادنماید)با توجه به مدل و مشخصات سانتریفوژ که سازنده اعلا م مي كند(. به طور معمول سانتریفوژها ولتاژ 110V یا 220V را مصر ف می کنند.

2- محل تميز، بدون گرد و خاک و سطح محکم و تراز.

3- اگر سانتریفوژ مجهز به یخچال است، یک فضای آزاد نزد محور چرخان یدک لازم می باشد یک كندانسور برای انتقال گرما نيز لازم است

4. يك کابینت برای نگه داری لوازم جانبی سانتریفوژ مانندمحور چرخان یدک لازم می باشد.

نگهداری معمول یک سانتریفوژ به عوامل متعددی مانند تکنولوژی به کار رفته، ميزان استفاده، آموزش، کیفیت جریان برق مصرفی و شرایط محیطی بستگي دارد. موارد زیر شامل نگهداری معمول برای استفادة مطلوب و صحیح کارکردن با سانتریفوژ است و تعمیرات معمولي و یا تخصصی برای هر بدنه و مدل براساس توصیه هاي سازنده مي باشد. همیشه بدنة سانتریفوژی که برای جداسازی نمونه های باليني و عفونی استفاده می شود، داخل سبدهای نگه دارنده و محور را پيش از هرگونه سرویس ضدعفوني نماييد.

توصية مهم. اطمينان حاصل نما یید که فقط کاربران آموزش دیده، آشنا با روش کار و نگهداری سانتریفوژ، از آن استفاده کنند. این بر عهدة مسئول آزمایشگاه است که اطمینان حاصل نماید کاربراني که با سانتریفوژ کار می کنند اقدامات پیشگیرانه و آموزش های لازم برای کار با سانتریفوژ را ديده اند.

 

 

 

 

 

 

MINIP-2500

MINIP-2500
میکرو پلیت سانتریفیوژ ✴️دامنه سرعت: 2500rpm ✴️ظرفیت نمونه: دارای 2 پلیت PCR ✴️[...]

4K

4K
سرعت:4000rpm ظرفیت روتور: 8x1.5-2 ml 0.2ml strip آداپتور: 0.5ml& 1.5ml[...]

cube

cube
مینی سانتریفیوژ ۴۸۰۰ دور کمپانی: genereach تایوان دارای یک روتور با ظرفیت های: 2~ [...]

Mc-15

Mc-15
مینی سانتریفیوژ ۱۵۰۰۰دور High speed centrifuge محدوده سرعت :rpm 1000-15000 حداکث[...]

D.G.T.8

D.G.T.8
طول 39 سانتی متر عرض 42 سانتی متر ارتفاع 30 سانتی متر وزن 14.5 کیلو گرم سرعت rpm)[...]

R.J16

R.J16
طول ( سانتي متر ) 39.5 عرض ( سانتي متر ) 43 ارتفاع ( سانتي متر )[...]

SH.12

SH.12
طول ( سانتي متر ) 39.5 عرض ( سانتي متر ) 43 ارتفاع ( سانتي متر ) 32.5 وزن ( كيلوگر[...]

mfp-3500

mfp-3500
Micro fuge model: Mfp-3500 Speed range: 3500rpm [...]
نتایج 1 تا 8 از کل 8 نتیجه

مطالب مفید

اخبار

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به آزماکالاكام می باشد.

طراحی سایت و بهینه سازی سایت : آریا سافت